Historia marki i projektantki

Joanna Klimas – z zawodu psycholog; od 1995 roku realizuje swą największą pasję, jaką jest projektowanie ubrań. Wyjątkowa postać wśród polskich projektantów mody, pierwsza dama minimalizmu, twórczyni marki JoannaKlimas. Projektantka, która od lat konsekwentnie i świadomie dąży do tego, aby moda w Polsce była uważana za pełnoprawną część kultury. Intensywnie oddana sprawom kobiet, nie tylko tym, związanym z modą.

Gdy w 1994 roku redaktorki ELLE – prestiżowego już wówczas, ogólnoświatowego magazynu dla kobiet – jeździły po Polsce w poszukiwaniu projektanta do pierwszego numeru polskiej edycji pisma, najbardziej interesująca okazała się dla nich Joanna Klimas, początkująca projektantka, z wykształcenia psycholog. Wkrótce jej kreacje zagościły w kolejnych, powstających czasopismach kobiecych: Cosmopolitan, Glamour, Marie Claire, Twój Styl, Pani, Viva, Gala.

Joanna Klimas dwukrotnie została uhonorowana nagrodą ELLE STYLE AWARDS. Magazyn „Home&Market” uznał projektantkę za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet sztuki i biznesu. W 1988 roku, w specjalnym wydaniu kalendarza ABSOLUT, pojawia się jej suknia inspirowana butelką marki. Joanna Klimas jest jedyną Polką w dwunastoosobowym gronie projektantów z Europy, jakich wyróżniono, przedstawiając ich prace w tej wyjątkowej publikacji marki ABSOLUT.

 

Joanna Klimas – dokonania, nagrody i wyróżnienia

Twórczyni marki JoannaKlimas jest też jedyną współczesną projektantką, której projekty znalazły się na stronach najlepszej polskiej publikacji o modzie: „Tysiąc lat ubiorów w Polsce”, autorstwa profesor Anny Sieradzkiej. Bogato ilustrowana książka, która opisując modę polską sięga aż do średniowiecza, poświęca na swych łamach miejsce dokonaniom Joanny Klimas.

Ikona polskiego minimalizmu potrafiła również realizować swój talent i pomysły w zupełnie innej dziedzinie niż moda biznesowa czy wieczorowa. Joanna Klimas projektowała kostiumy do oper, między innymi do dzieła „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego, wystawianego na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

W 2009 roku ponownie nominowano ją do kolejnej edycji ELLE STYLE AWARDS. Trzy lata później, podczas gali Doskonałości Roku Twojego Stylu, została uhonorowana tytułem Projektant z klasą.

 

Najważniejsze aktywności zawodowe Joanny Klimas w ostatnich latach

Projektantka regularnie bierze udział w Poland FashionWeek oraz organizuje własne pokazy mody. Zawsze chętnie i aktywnie wspiera projekty łączące modę z kulturą – jak FashionCulture, pełniąc – w ramach tego przedsięwzięcia – rolę Przewodniczącej Jury na Polskę i Anglię.

Joanna Klimas, choć zdobyła serca kobiet jako twórczyni polskiego minimalizmu, nie ogranicza się wyłącznie do niego, tworząc swoje kolekcje. Na przykład kolekcja etno jesień-zima 2010/2011 inspirowana była między innymi polskim folklorem. Z kolei projekty z nowej linii LogoGame to powrót do minimalizmu, ale potraktowanego lekko, niezobowiązująco, na luzie. Bluzki, sukienki czy T-shirty z kolekcji LogoGame to przystępna cenowo linia streetowa, z charakterystycznymi, rozstrzelonymi literkami i elementami asymetrii, utrzymana w duchu zabawy bielą, szarością i grafitem.

Wśród nowych przedsięwzięć warto wymienić również otwarcie butiku Joanny Klimas, mieszczącego się przy ul. Mokotowskiej 46. Na oficjalnej uroczystości inauguracyjnej obecne były m.in. zaprzyjaźnione gwiazdy, Klientki i przyjaciele marki.

 

Na czym polega styl projektantki Joanny Klimas?

Osią tego stylu jest oczywiście minimalizm i kreatywność w powściągliwej, charakterystycznej dla projektantki formie. Piękno kobiecego stroju w ujęciu Klimas to wyrafinowane, oryginalne a jednocześnie subtelne formy, przy tworzeniu których najważniejsza jest jakość, doskonała konstrukcja i wygoda ubrania.

Gdyby charakter kolekcji Joanny Klimas próbować ująć za pomocą kilku słów, można by pokusić się o stworzenie triady, która brzmiałaby następująco: prosto, wygodnie, z klasą.
 
 
Joanna Klimas
Joanna Klimas
Joanna Klimas