Wydarzenie i kolekcja, które są kwintesencją stylu i filozofii Joanny Klimas

– TAKI POKAZ

TAKI POKAZ to wyjątkowe wydarzenie modowe, jakie odbyło się 25 czerwca 2015 roku w atelier Joanny Klimas, na warszawskim Muranowie. Zamiast oglądania pompatycznego pokazu, goście mieli możliwość wzięcia udziału w kameralnym, oryginalnym przedsięwzięciu. Bez poczucia dystansu między publicznością a modelkami i projektantką. Zaprezentowana kolekcja z jednej strony nawiązuje do prostoty i minimalizmu – wartości współtworzących esencję stylu projektantki. Z drugiej, niesie za sobą konkretny, ciekawy i chwilami nieco przekorny przekaz, skierowany do współczesnej kobiety.

Ta odrobina przekory, bezpretensjonalności i poczucia humoru – z jaką Joanna Klimas podeszła do tworzenia kolekcji i całego wydarzenia – ujawnia się już w nazwie pokazu. TAKI POKAZ to prosta, funkcjonalna nazwa, z delikatnym przymrużeniem oka, ukazująca dystans projektantki do pompatycznych wydarzeń oraz promująca inteligentną i swobodną wizję kobiecości. Kobiecości, która łączy elegancję z rozsądną dawką luzu. Kobiecości, która zawiera w sobie wiele pozornych sprzeczności – co z kolei jest nawiązaniem do filozofii ZEN, którą od lat fascynuje się Klimas.

Jak zauważa autorka pokazu, codzienne życie wymaga coraz większej wielozadaniowości i elastyczności, co znajduje odzwierciedlenie w sferze ubiorów. Widać to choćby w korporacyjnym dress code, który z roku na rok staje się coraz mniej restrykcyjny. Kobiety, nawet te na wysokich stanowiskach, mogą pozwolić sobie na większą swobodę ubioru, na odważniejsze stroje. Ta odwaga i eksperymentowanie ma polegać nie tyle na coraz odważniejszym odsłanianiu ciała, ile na coraz ciekawszym jego osłanianiu. Prosty, ale oryginalny krój, użycie nietypowych tkanin, klasyka ozdobiona interesującym detalem, powściągliwa gama kolorów, ale nie uciekająca od wyrazistych zestawień – to wszystko zaczyna się pojawiać w biznesowym dress codzie i znajduje odzwierciedlenie w zaprezentowanej kolekcji marki JoannaKlimas.

Na TAKIM POKAZIE można było zobaczyć wszystko to, co najbardziej charakterystyczne dla projektantki. Proste, ale ciekawe formy, wyraziste kolory – ale bez wrażenia natłoku, wyśmienite krawiectwo oraz nieustającą potrzebę zmiany i rozwoju. TAKI POKAZ i TA KOLEKCJA pokazują twórcze rozpiętości Joanny Klimas – subtelność minimalizmu i moc eksperymentu.

Dominujące w kolekcji barwy to czerń, biel, szarość, granat, wyraziste zielenie i żółte akcenty. Pojawiają się też czarnobiałe printy. Kolekcję tworzą ubrania, będące kwintesencją stylu Joanny Klimas: doskonale skrojone marynarki, długie, szerokie spodnie, proste sukienki o różnej długości czy żakietowe płaszcze. Do stworzenia kolekcji zostały użyte różnorodne tkaniny najwyższej jakości. Pojawiają się zarówno miękkie wełny, jak też delikatne koronki i jedwabie.

W ramach kolekcji zaprezentowanej na TAKIM POKAZIE znaleźć można kreacje o charakterze biznesowym, ale również codziennym i wieczorowym.